erkan

Wiki projelerimize katkı çağrısı

In Uncategorized on March 14, 2017 at 16:17

http://ift.tt/2mIL240

SeçimTürk

2-3 yıldır çeşitli derslerde üzerinde çalıştığımız Seçim Veritabanı projemizde şu anda Referandum sayfalarına ağırlık vereceğiz. Dijital Kültürler dersimden bir grupla bu hafta çalışmalara başlayacağız. Önceki seçimlerin sayfaları istediğim kadar ansiklopedik olmadı ama her zaman dönüp üzerine çalışabiliriz.

 

The Gezi Archive

Gezi Olayları/Direnişi ile ilgili en büyük dijital arşivi oluşturabilir miyiz diye yola çıktık. Daha yapılacak çok iş var ve kolektif bir çaba gerekli. Varolan girdilerin de düzeltilmeye ihtiyacı var.

Türkiye İnternet Tarihi 

Önümüzdeki günlerde bir kitap çağrısı da yapacağımız projenin Wiki ayağı. Burada henüz bir girdi yok. Ana sayfada olası başlıklar var. Bu başlıklar üzerinden Türkiye’nin internet geçmişini arşivlemeye başlayabiliriz.

Tüm projeler birer dijtal arşiv yaratmak üzere ansiklopedik bir içerik üretmek için başlatılmıştır. Kamuya açık bilgi kaynakları olması yanında ortak iş yaratmak, dijital arşiv pratiği geliştirmek gibi niyetler taşınmaktadır.

Herhangi bir projeye katkıda bulunmak isteyenler bana bir email atıp (sakaerka@gmail.com) kısaca kendini tanıtabilir, ne gibi katkılarda bulunabileceğiyle ilgili bizi ümitlendirebilir. Wikilere katkıda bulunabilmek için önce bir Wikispace hesabı açmanız, sonra da katkıda bulunmak istediğini projeye “Katıl”manız gerekir. Sonrasında onaylama olacak. Ancak bundan önce belki bir eposta trafiği iyi olabilir….

 

Vía Erkan’s Field Diary http://ift.tt/2mIJcjK

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: