erkan

Melike Şimşek (@mswotton): BİR SEMT CİNAYETİ

In Uncategorized on July 7, 2014 at 12:12

http://ift.tt/1qNuiFx

kuleli9

Doğup büyüdüğü semte büyük bir aşkla bağlı insanlar vardır, ne mutlu ki ben de onlardan biriyim. Bir zamanlar kuş sesleri, ıhlamur kokusu ve arı vızıltısıyla huzurlu sabahların yaşandığı Çengelköylüyüm….

 

BİR SEMT CİNAYETİ

Doğup büyüdüğü semte büyük bir aşkla bağlı insanlar vardır, ne mutlu ki ben de onlardan biriyim. Bir zamanlar kuş sesleri, ıhlamur kokusu ve arı vızıltısıyla huzurlu sabahların yaşandığı Çengelköylüyüm. Yıllar geçtikçe kuş seslerinin yerini bitmek tükenmek bilmeyen inşaatlara ait iş makinelerinin sesi aldı. Sonra ıhlamur kokusu yerini Boğaz trafiğinden yükselen egzoz kokusuna bıraktı. Derken arı vızıltıları da kornalardan duyulmaz oldu. Boğaz’ın en sakin semti son 10 yılda Anadolu Yakası’nın en popüler yerlerinden biri haline geliverdi. Biz eski sakinler sessizce izledik. Meşhur Çengelköy hıyarının yerini börekçilerin, kokoreççilerin alışını, hepsinin tabelasında manasızca beliren ‘’Tarihi’’ sıfatını… Sahildeki restoranların müşterilerinin araçlarına tahsis edilen kaldırımları… ‘’Zeitgeist’’ dedikleri böyle bir şey olsa gerek dedik. Ama önünde kuyruklar oluşan çay bahçeleriyle, kullanılamayan kaldırımlarıyla, dizi seti haline gelen sokaklarıyla da bitmedi Çengelköy’ün zamanın ruhuna ayak uydurma çilesi. İnsanlar bir sabah, koşularını yaptığı alana gittiğinde, buranın dev bir belediye otoparkına dönüştüğünü gördüler. On yıllar önce yanan tarihi bir yalının küllerinden doğup muhallebici olduğunu… Gözle görülenlerin yanında, kulağa gelenler vardı bir de. ‘’Kuleli Askeri Lisesi otel olacak’’ dedikodusu gibi. ‘’Olur mu canım’’ diyordu herkes.

kuleli23

Ta ki Haydarpaşa’nın başına gelenleri görünceye kadar.

Ta ki Emek Sineması kapılarını sonsuza kadar kapatmaya mahkum edilinceye kadar.

Ta ki Kuzey Ormanları’ndan gelen rüzgarlar birdenbire kesilinceye kadar.

Olur mu olur, değil mi?

cengelkoy

Hükümetin ve sermayenin Çengelköy aşkı bunlarla da bitmedi. Mimarlar aslına uygun yapılmadığını bas bas bağıradursun Vahdettin Köşkü restore edildi. Çünkü devlet erkanı, trafiğin 7/24 eksik olmadığı Çengelköy’de nedense bir çalışma ofisi istemişti. Bunu gören hısımlar durur mu? Onlar da Vahdettin’in etrafındaki arazilere sahip olmak için kolları sıvadılar.

kuleli12

İşte o ‘’arazi’’lerden biri benim doğduğum, büyüdüğüm mahallem, Hasan Paşa Setti. ‘’Buradan Boğaz trafiğini rahatlatacak yol geçeceği için istimlâk başlayacak’’ dedikleri ‘’çıkmaz’’ sokak benim memleketim. Kimse kusura bakmasın, bu sefer tarihi kokoreççi açılışında olduğu gibi sessiz kalmayacağız. O son biber gazını yemeyecektik Gezi’de. Direne direne hakkımızı almayı öğrendik bir kere. Ben koşmayı, bisiklete binmeyi, ağaca tırmanmayı bu mahallede öğrendim. İstanbul’un en eski köşklerinin cayır cayır yanmasına bu tarihi mahallede şahit oldum. 60 yıldan uzun zamandır burada yaşayanlar var. Eski toprak evinin bahçesine dozer girmesine razı olmaz kolay kolay.

kuleli36

Bu benim hikayem, ama emin olun size de hiç uzak değil. Her an bir kamulaştırma projesiyle tapulu evinizin kapısı çalınabilir, 90 yaşındaki ananenizin eline evini bir an önce boşaltması gerektiği yazan bir kağıt tutuşturulabilir. Ben yaşama hakkım adına, anılarım adına, çocukluğum adına bu talana göz yummayacağım. Siz de yummayın. En azından haftasonu gelip çayını içtiğiniz Çınaraltı adına…

Vía Erkan’s Field Diary http://ift.tt/1oAJwdx

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: