erkan

Fulya Yıldırımer (@Fu7y4): BİRİ BİZİ GÖZETLİYOR MU? (Apple Macbook sahipleri dikkat….)

In Uncategorized on December 22, 2013 at 21:49

BİRİ BİZİ GÖZETLİYOR MU?

Apple Macbook sahipleri dikkat. Kameranızın sadece minik yeşil ışık yandığında aktif olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hatta siz şu an bunu okurken biri de sizi izliyor olabilir…

Çoğu laptopta olduğu gibi MacBook’larda da kamera aktif olduğunda yanan yeşil ışık var ancak kötü amaçlı yazılımlarla, 2008 yılından önce üretilmiş Mac’lerdeki bir çok güvenlik özelliğini kullanılmaz hale getirmek mümkün. Kötü amaçlı yazılım derken eklemek gerekir ki, yazılım amacının gerçekten kötü olup olmadığını bilemeyiz. Hatta biraz felsefik gelebilir ama şu soruyu da sormak gerektiğini düşünüyorum, neye göre ve kime göre kötü? Yazılımın varlık amacı yazılımcısının neden yazdığından ziyade kullanan kişiye göre niyet değiştirebilir; çünkü bildiğimiz gibi herhangi bir şey internet ortamına düştüğü anda artık sahiplikten söz etmek pek mümkün olmuyor.

Johns Hopkins üniversitesi’nden Matthew Brocker ve Stephen Checkoway adlı iki öğrenci, Macbook İSight web kameralarının yeşil uyarı ışıkları aktif edilmeden kullanıcılarını gizlice gözetleyebildiğini kanıtlayan “iSeeYou” (seni görüyorum) isimli bir kavram kanıtlama programı geliştirmişler.  ABD Gençlik Kraliçesi’nin çıplak fotoğraflarını gizlice uzaktan hack yoluyla elde etmekten yakın zamanda mahkemede savunma veren genç adamla birlikte mahkemeye sunulan belgelerde aynı işlemleri FBI’nda yapabileceği ortaya çıkmış. Bu iki örnek kötü niyet olarak nitelendirilebilir. iSight yazılımının geliştirilmiş bir halini ürettiler ve kamerayı yeniden onunla programladılar. LED ışığını devre dışı bırakmak içinse STANDBY modunu aktif hale getirdiler ama aynı görüntü sensörünü, kendi programları vasıtasıyla başarılı bir şekilde onu görmezden gelmeye programladılar. iSight yazlımını uzaktan kontrol edebilmek için oluşturulan yazılımın adı “uzaktan kumanda aracı” (Remote Administration Tool -RAT-)’dır. Bu sayede bilişim departmanlarında ve çoklu bilgisayar kullanımı gerektiren eğitim alanlarında kullanılır hale gelmiştir ki bu da iyi niyete örnek olabilir. Haberle ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Son olarak eklemek isterim ki bilgisayarınızın modeli ve markası ne olursa olsun webcam sahibiyseniz her zaman için görüntülenme veya izlenme tehditi altındasınız demektir. Çünkü bu yazılımlar dışında günlük internet kullanımında farkında olmadan tıkladığımız linklerden gelen virüsler yoluyla da bilgisayarımızın başka birinin kontrolüne geçmesi mümkün. Üstelik biz hiç farketmeden bilgisayarımıza ortak çıkabilir. Yapılacak en temel şey emin olmadan link tıklamamak ve tabiki kameraların üzerini kapatmak/örtmek. Bu konuda başganımızı örnek alabiliriz.

 

Enhanced by Zemanta

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: