erkan

Serhatcan Yurdam (@syurdam): İHD: “Hükümet Somalili mültecileri sınırdışı etmekten vazgeçmeli”

In Uncategorized on August 28, 2013 at 18:48

“Hükümet Somalili mültecileri sınırdışı etmekten vazgeçmeli”

İnsan Hakları Derneği (İHD) adına yapılan yazılı açıklamada, Suriye üzerinden Türkiye‘ye sığınan Somalili mültecilerin Somali’ye gönderildiği iddia edildi.

İHD’nin Suriye’deki içsavaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Somalililerle ilgili açıklamasından satırbaşları şöyle:

– “Suriye’deki içsavaş başlamadan önce, kendi ülkelerindeki içsavaştan Suriye’ye kaçan Somalili mülteciler, şimdi de Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığınmaktadır; ve İHD’ye yapılan başvurularda da belirtildiği gibi, Suriyeli olmadıkları için aynı ilgiyi görememekte ve şimdi de sınırdışı edilmek üzeredirler.

– “Bu sınırdışı işleminin arkasındaki nedenin Suriye’deki yaklaşık 5000 Somalilinin Türkiye’ye gelmesini engellemek olduğundan endişe ediyoruz.”

– “Birleşmiş Milletler’den alınmış belgeleri olsun olmasın Suriye’den gelen Somalililerin, Türkiye ile Somali arasında doğrudan uçuşların başladığı günden bu yana Somali’ye gönderildiği ileri sürülmektedir.

– “Bu kişiler Türkiye’ye ulaşıncaya kadar defalarca ölüm tehlikesi atlatmakta, işkence görmekte ve soyulmaktadırlar. Tam da çatışma bölgesinden uzaklaştıklarını düşündükleri sırada yeniden bir içsavaşın yaşandığı Somali’ye gönderilmek üzere bekletilmektedir.”

Yapılan açıklamada, Somali ve Türkiye arasında direkt uçuşların başlamasından sonra, Somalili mültecilerin ülkelerine gönderildiği iddiasına yer verildi. Hükümetin, “soruna daha derinlikli yaklaşarak Somalili mültecileri sınırdışı etmekten vazgeçmesi gerektiği” belirtildi.

Enhanced by Zemanta

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: